مصاحبه اختصاصی روزنامه دنیای اقتصاد با دکتر ظهیری هاشمی، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن

مصاحبه اختصاصی روزنامه دنیای اقتصاد با دکتر ظهیری هاشمی، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری مسکن جنوب، سی و یکم خرداد ماه 99 روزنامه دنیای اقصاد مصاحبه اختصاصی با موضوع واگذاری مسکن با کیفیت با مدیر عامل گروه .سرمایه گذاری مسکن، جناب آقای دکتر ظهیری هاشمی  انجام داد.

ظهیری هاشمی در این مصاحبه عنوان کرد: در حال حاضر عمر مفید بیشتر ساختمان‌های کشور بیش از ۲۰ سال نیست و این موضوع یک مساله فاجعه‌آمیز است؛ چراکه به‌جز هدررفت سرمایه و افزایش نخاله‌های ساختمانی عایدی بر صنعت ساخت‌وساز ندارد. وی گفت: گروه سرمایه‌گذاری مسکن همواره به دنبال الگو‌سازی بوده و در جدیدترین فعالیت خود به دنبال احداث ساختمان‌های باکیفیت و پایدار با طول عمر بلندمدت هستیم، چراکه با کاهش مصرف مصالح ساختمانی علاوه بر کاهش هزینه و صرفه‌جویی در مصرف منابع، ساختمان‌های سبکی خواهیم داشت که در برابر تنش‌های وارده بسیار مستحکم هستند. این نوع الگوسازی‌ها ساختار اصلی فعالیت‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سال ۹۹ است و به‌شدت به دنبال اجرای ساختمان‌های پایدار و الگوسازی در این بخش هستیم. ظهیری‌هاشمی ‌با بیان اینکه گروه سرمایه‌گذاری مسکن با احداث ۸ میلیون مترمربع واحد مسکونی و در حال تکمیل یک‌میلیون و ۵۰۰ مترمربع همواره در تلاش بوده محصول باکیفیت به دست متقاضیان برساند، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت یک واحد مسکونی ۷۰ متری بر اساس میانگین قیمت اعلامی‌در تهران حدود یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که این موضوع نشان می‌دهد باید با تولید با کیفیت و ایجاد راهکارهای جدید در فروش مانند فروش متری، دغدغه مسکن شهروندان را برطرف کنیم. مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن گفت: در حال حاضر متقاضیان پروژه‌های گروه می‌توانند با استفاده از وام مسکن، ملک موردنظر خود را تهیه کنند و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با فروش ۴ هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال پروژه در سال مالی گذشته، رکورد فروش پروژه‌های این شرکت در ۶ سال گذشته را شکسته است. وی افزود: در سال مالی ۹۸ در مجموعه شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن در مجموع بیش از ۷۷۸ واحد با کاربری‌های مسکونی، تجاری و اداری به ارزش بیش از ۵/ ۴ هزار میلیارد ریال به فروش رسید. از این تعداد واحد فروخته‌شده در گروه سرمایه‌گذاری مسکن، تعداد ۱۴۹ واحد با عنوان تهاتر واگذار شده که ارزش آنها ۲۳ درصد از کل فروش شرکت در سال ۹۸ است. همچنین از تعداد کل واحدهای فروش رفته، تعداد ۶۵۴ واحد با کاربری مسکونی، ۸۰ واحد با کاربری تجاری و ۴۰ واحد با کاربری اداری بوده است.

این مقام مسوول بازوی اجرایی بانک مسکن گفت: حجم فروش پروژه‌های این شرکت در سال ۹۳ معادل ۴ هزار و ۶۶۶ میلیارد ریال بود که این رقم در سال ۹۶ با کاهشی قابل‌توجه به ۳ هزار و ۲۴۶ میلیارد ریال رسید. همچنین در سال ۹۵ کل پروژه‌های واگذارشده گروه سرمایه‌گذاری مسکن، معادل ۳ هزار و ۷۳۹ میلیارد ریال بوده است. در سال ۹۶ نیز کاهش حجم فروش و عملیات پروژه‌های جدید شرکت ادامه داشت و در این سال کل ارزش پروژه‌های به فروش رسیده گروه ۳ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال بوده است؛ اما از سال ۹۷ ارتقای عملکرد فروش گروه سرمایه‌گذاری مسکن و شرکت‌های تابعه محسوس بود به‌طوری‌که در ارزش پروژه‌هایی که در این سال به فروش رسید، مجدد وارد کانال ۴ هزار میلیارد ریال شد، ارزشی که بعد از سه سال افت واگذاری پروژه‌ها حاصل‌شده بود. با این‌حال نگاهی به ارزش پروژه‌های این شرکت در سال مالی ۹۸ نشان می‌دهد ارزش این پروژه‌ها به ۴ هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال رسید. بر اساس این گزارش، آمارها نشان می‌دهد ۸۲ درصد از فروش پروژه‌های گروه در واحدهای مسکونی، حدود ۱۳ درصد در واحدهای تجاری، حدود ۵ درصد در واحدهای اداری و کمتر از یک درصد در سایر کاربری‌ها بوده است. به گفته وی، گروه سرمایه‌گذاری مسکن با هدف‌گذاری پروژه‌های جدید و ارتقای سطح کیفی پروژه‌ها، تلاش دارد سهم تقاضای مصرفی بازار را بیش ‌از پیش به دست بیاورد.

ظهیری‌هاشمی ‌در ادامه با تاکید بر توجه این شرکت به کیفی‌سازی متذکر شد: همواره در خرید و تهیه مایحتاج به دنبال کالاهای باکیفیت هستیم، این در حالی است که به این موضوع در بخش مسکن که بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های جانی و مالی ما در آن بلوکه می‌شود، بی‌توجهی می‌کنیم. متاسفانه مرجعی برای سنجش کیفیت املاک در کشور وجود ندارد و این عدم سنجش باعث شده مردم در زمان حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، به سقف بالای سر اطمینان نداشته باشند. وی با اشاره به اینکه در پاسخ به این نیاز، گروه سرمایه‌گذاری مسکن برای نخستین بار در کشور اقدام به ارائه گواهی تضمین کیفیت می‌کند، گفت: مقدمات ارائه این گواهی کیفیت فراهم شده است و برآورد ما این است که حداکثر در مدت زمان ۲ تا ۳ ماه آینده، این تضمین برای برخی از پروژه‌های ساخته شده گروه ارائه شود و متعاقب هدف‌گذاری سنوات آتی، ارائه این گواهی برای تمام تولیدات خواهد بود. بر اساس این گواهی، در گام نخست، سازه واحدهای مذکور در مقابل عدم فروریزش تحت زلزله منطبق بر استاندارد ۲۸۰۰ مورد تضمین قرار خواهد گرفت.

این مقام مسوول در بازوی اجرایی بانک مسکن با بیان اینکه فصل جدید فعالیت‌های شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با عنوان پویش «فصل نو» آغاز شده است، گفت: در نخستین گام از این پویش و در قالب طرح آباد (آغاز- بهبود-اقدامی ‌دوباره)، ۳۱ پروژه با اجرای ۶ هزار و ۵۲۱ واحد تعریف شده است. بر این اساس، با کاهش شدید تعریف پروژه‌های جدید در مدت زمان سال‌های ۹۵ تا ۹۷، این گروه در سال مالی گذشته (۱۳۹۸)، با هدف ایجاد جهش و رونق تولید، طرح‌های جدید و در دست اقدام خود را به میزان ۹ برابر نسبت به سال قبل افزایش داده است.  ظهیری‌هاشمی ‌در این خصوص افزود: گروه سرمایه‌گذاری مسکن با در نظر داشتن سیاست‌های بانک مسکن و وزارت راه‌وشهرسازی، این طرح‌ها را به‌عنوان بخشی از طرح مسکن ملی کلید زد که بر این اساس ۳ هزار و ۵۰۰ واحد از این طرح به‌عنوان واحدهای مسکونی اقدام ملی و بازآفرینی شهری و در بافت فرسوده ساخته می‌شود و مابقی نیز پروژه‌های اقشار میان درآمدی است. امید داریم بتوانیم گواهینامه تضمین کیفیت را در فاز نخست برای پروژه‌های آباد برای خریداران صادر کنیم تا به‌عنوان اولین توسعه‌گر در کشور، پروژه‌های ساختمانی مشمول تضمین کیفیت ساخت را ارائه دهیم.

 به گفته ظهیری‌هاشمی، شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سال ۸۲ با نماد «ثمسکن» وارد بورس تهران شد و طی چند سال اخیر، سهام ۶ زیرمجموعه شرکت نیز در بازار سرمایه ایران پذیرفته شده‌اند. آخرین سرمایه ثبت‌شده شرکت ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است و «شرکت گروه مالی بانک مسکن» سهامدار اصلی آن به شمار می‌آید.  نگاهی به متوسط ارزش سهام شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سال ۹۷ و پیش از آغاز فصل‌نو حاکی از قیمت حدود ۸۰۰ ریال برای هر سهم در ابتدای دوره فعالیت مدیریت جدید گروه بوده که با توجه به تعریف پروژه‌های سودآور منطبق بر قشر هدف و همزمان با اصلاح ساختارها و فرآیندها، متوسط ارزش هر سهم شرکت امروز با افزایش حدود ۱۲ برابری به حدود ۱۰ هزار ریال بالغ شده است که نوید اثربخشی سیاست‌های پیش‌گفته است.  در همین حال گروه درصدد عرضه اولیه یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تابعه خود (شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب) در فرابورس ایران بوده که جلسات مقدماتی آن برگزار شده است و انتظار می‌رود با این عرضه، سود قابل توجهی نصیب شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن شود و با تامین مالی صورت گرفته، پروژه‌ها و طرح‌های در دست اقدام با سرعت بیشتری دنبال شوند.

لینک سایت خبری : روزنامه دنیای اقتصاد


۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۲۴
روزنامه دنیای اقتصاد |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید